Nanobiotechnologia – dziedzina nanotechnologii

W chwili obecnej nanotechnologia zalicza się do niewątpliwie najszybciej rozwijających się dziedzin nauki na świecie. Trudno jest się jednak temu dziwić, bowiem sama możliwość kontrolowania dowolnych struktur na poziomie niewielkich cząsteczek jest tak niesamowita, że można wykorzystywać ją w wielu różnych dziedzinach.

Gdzie mamy do czynienia z nanotechnologią?

Warto jednak zauważyć, że nanotechnologia występuje również w naturze – stosuje ją bardzo wiele różnych organizmów żywych, co zostało udowodnione w toku badań nad tą nauką. Powstała zresztą zupełnie osobna jej dziedzina, nanobiotechnologia, która zajmuje się właśnie badaniem organizmów będących w stanie kontrolować swoją budowę na poziomie atomów.

Jakiego odkrycia dokonano?

Odkryto dzięki niej, że pewne elementy nanotechnologii są obecne we wszystkich organizmach żywych, w tym również i ludzkich: niektóre struktury w naszych komórkach posiadają zdolność kontrolowania swojej budowy i zmieniania się według zaistniałych akurat potrzeb. Nanobiotechnologia niewątpliwie pokazuje, że cała nanotechnologia jest niesamowicie wręcz ciekawą nauką. Z pewnością będzie ona rozwijała się w tak szybkim tempie jeszcze przez bardzo długi czas, bowiem to właśnie w niej leży klucz do poznania wielu tajemnic naszego świata.