Nanocząsteczki - czy są toksyczne dla organizmu?

Stosowanie produktów, które zostały sztucznie zmodyfikowane dość nie dawno zostały wprowadzone, choć już opanowały rynek. Najczęściej możemy je spotkać w kosmetykach, odzieży czy produktach spożywczych. Czy materiały z nanocząsteczkami wpływają nie korzystanie na nasz organizm?

Czym są nanocząsteczki?

Gdybyśmy mieli porównać budowe nanocząsteczki do wielkości komórki wirusowej to jej ona stosunkowo mniejsza Rozmiar jej nie przekracza 100 nanometrów. Człowiek dość nie dawno nauczył się je wytwarzać, a dzięki posiadaniu małego rozmiaru ich właściwości chemiczne, fizyczne. mechaniczne czy elektryczne różnią się zdecydowanie od właściwości takich samych substancji, ale o większych rozmiarach. Przykładem może być nanocząsteczka srebra, która topi się już w 360 stopni, natomiast srebro makroskopowe topi się w 960 stopni. Nanocząsteczki również mogą przybierać inne kolory np. nanozłoto ma kolor fioletowy.

Toksyczność nanocząsteczek

Przeprowadzana rozmowy na temat potencjalnego zagrożenia związanego z używaniem produktów z nanocząsteczkami trwają już ponad 10 lat. W debatach biorą udział największe instytucje świata m.in:
  • Światowa Organizacja Zdrowia
  • Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
  • Organizacja Narodów Zjednoczonych

Trwające badania na temat toksyczności używanych nanomateriałów pokazały, że pewne nanocząsteczki są tak samo niebezpieczne jak inne substancje chemiczne. Ich mały rozmiar choć korzystny w wielu aspektach, w organizmie człowieka mogą:

  • odkładać się w układzie nerwowym
  • potrafią wywoływać stany zapalne
  • wywołują stres oksydacyjny
  • przenikają barierę krew-mózg

W jakich produktach możesz znaleźć nanocząsteczki?

W nanotechnologii używa się srebra, miedzi, złota, cynku, żelaza czy nawet tlenku tytanu. Te nanocząsteczki mogą poprawiać różne funkcje i właściwości produktów. W których produktach możemy znaleźć nanocząsteczki?

Nanoformy tytanu

Nanocząsteczki tytani najczęściej znajdziemy w produktach takich jak farby, lakiery, powłoki fotoaktywne, farby samoczyszczące, papier, a nawet w filtrach przeciwsłonecznych i past do zębów. W składzie możemy ich szukać pod nazwą titanium dioxide.

Uwaga! Szczególną uwagę trzeba zwrócić na gumy do żucia i słodycze. w ich składzie taki dodatek podpisany jest jako E171.

Badania nad toksycznością tytanu zostały przeprowadzone na myszach. Potwierdzając jego neurotoksyczność powodując upośledzenia rozwoju płodów myszy. Pozostałe nanocząsteczki cynku znajdziemy w gumie, kremach przeciwsłonecznych czy produktach do pielęgnacji niemowląt. (zinc oxide) Uszkadza on układ immunologiczny. Nanformy sreba możemy najczęściej spotkać w odzieży antybakteryjnej, w powłokach urządzeń AGD/RTV, w tuszach do tatuażu, w odświeżaczach powietrza, dezodorantach i wiele innych. Nanocząsteczki srebra uszkadzają DNA, komórki nerwowe, a także wywołują stany zapalne.