Nanocząsteczki w walce z bakteriami

Niniejszy artykuł pod tytułem Nanotechnologia a pakowanie żywności – dlaczego warto inwestować w opakowa... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Nanotechnologia a pakowanie żywności – dlaczego warto inwestować w opakowa... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nanotechnologia to prężnie rozwijająca się, interdyscyplinarna dziedzina, która zajmuje się tworzeniem określonych struktur na poziomie nanometrycznym. Nanocząsteczki znajdują duże zastosowanie między innymi w przemyśle. Nanoroboty mogą także wspomóc walkę z bakteriami!

Lecznicza wartość nanocząsteczek srebra i złota

Bakterie stają się coraz bardziej odporne na leki. Wiele z antybiotyków już na nie nie działa, zostają one po prostu skonsumowane przez drobnoustroje, które dalej sieją spustoszenie w organizmie. W walce z bakteriami i grzybami mogą pomóc nanocząsteczki złota oraz srebra. Wystarczy do nich przyłączyć przeciwciała skierowane przeciwko patogenom i wprowadzić do organizmu. Po naświetleniu promieniowaniem podczerwonym nanoroboty przystępują do niszczenia komórek bakteryjnych.

Magnetyczna separacja z wykorzystaniem nanotechnologii

W Polsce trwają prace nad nanokapsułkami leczącymi nowotwory, naukowcy pracują także nad opracowaniem nanocząstek, które będzie można usuwać z organizmu razem z bakteriami i grzybami za pomocą magnesu. Magnetyczna separacja może być stosowana przy usuwaniu bakterii z próbek materiału biologicznego oraz w oczyszczaniu sprzętów medycznych. Metodę te można także zastosować w celach przemysłowych.

Nanopowłoki antybakteryjne

W walce z bakteriami można wykorzystać specjalne antybakteryjne nanopowłoki. Działanie antybakteryjne nanokompozytów zostało potwierdzone zarówno dla bakterii Gram-ujemnych, jak i Gram-dodatnich. Testy są wykonywane na szczepach odpornych na działanie antybiotyków. Nanopowłoki można wykorzystać między innymi do tworzenia materiałów antyseptycznych, takich jak bandaże, nici chirurgiczne, implanty, czy szklane włókna.

Ograniczenia nanotechnologii

Nanotechnologiczne techniki mają jednak swoje ograniczenia. Metody te są bardzo drogie, istnieją również obawy związane z ich bezpieczeństwem. Wciąż testowane są nowe rozwiązania i metody w celu opracowania przydatnych terapii z wykorzystaniem nanotechnologii, która zrewolucjonizowałaby współczesną medycynę. Być może w przyszłości będziemy działać tylko i wyłącznie w oparciu o nanotechnologię?

Szukasz ciekawych i przydatnych porad dotyczących nowych technologii i medycyny? Sprawdź koniecznie serwis Porady.org. Dział Zdrowie na pewno Cię zainteresuje!