Naukowcy z Polski opracowali innowacyjną metodę do destrukcji komórek nowotworowych. Zobacz, na czym polega nowa metoda i jak niszczy ona nowotwór.
Co powoduje zachorowanie na raka?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Powodów powstawania nowotworów może być wiele, a zastanawianie się skąd i dlaczego nie jest już istotne. Na większość czynników nie mamy wpływu, ale istnieją takie, które możemy minimalizować. Jest takie stare powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a wiele komórek rakowych rozwija się poprzez oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych. Jak również niewłaściwe nawyki, takie jak:
- palenie papierosów
- picie alkoholu
- niewłaściwa dieta
- czy zbyt mała ilość wysiłku fizycznego
Jeśli jednak nie mamy już możliwości zapobiec zachorowaniu na raka została opracowana nowa technologia, która jest lepsza niż dotychczasowe leczenie.
Nanotechnologia a dotychczasowe leczenie nowotworu
W leczeniu komórek nowotworowych pierwszym krokiem jest postępowanie chirurgiczne. Niestety wiele osób cierpiących na nowotwór do lekarza zgłaszają się za późno i często jedynym wyjściem jest leczenie paliatywne. Poza tym chemioterapia w wielu przypadkach różnie działa na pacjentów. Poza tym w tej metodzie nie tylko niszczone są komórki nowotworu, ale również te zdrowe. Radioterapia tak samo jak chemioterapia niszczy niepotrzebnie zdrowe komórki. Nanotechnologia w leczeniu raka przede wszystkim niszczy tylko komórki rakowe, inne nie są naruszone.
Nowotwór – jak wygląda walka za pomocą nanotechnologii?
Do organizmu wprowadza się nanorurki, które przepływają w układzie krwionośnym szukając guza nowotworowego. Gdy znajdą uszkodzone komórki przyczepiają się do nich. Następnie nanozasoby razem z komórkami rakowymi zostają nagrzane do 42 stopnie C. W takiej temperaturze nowotwór przechodzi w stan nekrozy, czyli wszystkie komórki zainfekowane giną, a później zostają wydalone z organizmu. Zdrowe komórki zostają nienaruszone.
Jak wygląda skuteczność tej metody?
Ostateczne sprawdzenie skuteczności działania tej nanotechnologii przeprowadzono w badaniach in vitro. Wszystkie próby na komórkach raka w jelicie grubym, wykazały, że prace badawcze nad tą metodą mogą zostać kontynuowane na chorych zwierzętach, a następnie można przejść do badań klinicznych. W końcowej fazie planuje się opracować urządzenie terapeutyczne, do którego będzie umieszczony chory pacjent na maksymalnie 30 minut. To urządzenie będzie emitowało kontrolowane dawki pola elektromagnetycznego.